Aktualnie jesteś: Strona główna > Aktualności > Sygnały krów, czyli jak produkować mleko zdrowo i wydajnie?

SYGNAŁY KRÓW, CZYLI JAK PRODUKOWAĆ MLEKO ZDROWO I WYDAJNIE?

Obserwacja bydła i prawidłowe reagowanie na jego zachowania to podstawa sukcesu– finansowego, produkcyjnego i zdrowotnego gospodarstwa. Właśnie dlatego 6 listopada odbyło się szkolenie „Sygnały krów – czyli jak produkować mleko zdrowo i wydajnie”. Spotkanie zostało zorganizowane przez elitarny Klub 100 tysięczników, zrzeszających producentów, posiadających krowy, których wydajność życiowa osiągnęła 100 tys. kg mleka.

Odczytywania znaków, jakie przekazują zwierzęta uczyło się 45 hodowców. Szkolenie prowadzone było przez Berta van Niejenhuisa - szkoleniowca firmy Vetvice oraz przez Marcina Sabiło – kierownika regionalnego ds. bydła De Heus.

Spotkanie zostało podzielone na dwie części. W pierwszej, uczestnicy uzupełniali swoją wiedzę teoretyczną związaną z dbałością o dobrostan i  zdrowotność zwierząt, a także zdobywali informacje z zakresu uzyskania optymalnej opłacalności produkcji. Podczas drugiej części – praktycznej – gościli w Ośrodku Hodowli Zarodowej Dębołęka Sp. z o.o. Odbyły się tam praktyczne ćwiczenia z obserwacji i rozpoznawania sygnałów, jakie przekazują krowy.

Jakie sygnały wysyłają nam krowy?

Wygląd i zachowanie m.in. oczu, uszu, nóg, ogona, sierści czy też wypełnienie żwacza i brzucha oraz zachowania podczas wypasania to tylko niektóre czynniki, które mogą  dostarczyć wielu informacji o stanie zdrowia krowy i pozwolą polepszyć wydajność.

Krowa wydajna to zdrowa krowa, czyli taka, która jest aktywna, ma zapewnioną przestrzeń i schronienie. Nie brakuje jej pokarmu, wody, powietrza i światła. Pełny brzuch, błyszczące oczy, mocne nogi ze zdrowymi racicami, dobrze wypełnione wymię, niepodwinięty ogon, wyprostowany grzbiet to także cechy krowy w dobrym stanie, który przekłada się na jej dobrą produkcyjność. 

Krowa, która jest anemiczna, ma dziwną sierść, jej oczy nie błyszczą się, a ogon jest ciągle podwinięty to krowa zestresowana. Być może jest zdominowana przez inną ze stada. Może obawiać się, że braknie jej paszy. Krowy są zwierzętami stadnymi – wspólnie odpoczywają, jedzą. Jednak często zdarzają się tzw. „krowy dominantki”, które są powodem odczuwania stresu przez zwierzęta usytuowane niżej w hierarchii.

Na zachowania krów wpływają m.in. przestrzeń, rozmieszczenie i ilość wentylatorów, wymiary boksów legiskowych, wysokość rury karkowej, oświetlenie i klimat, rodzaj podłoża i poideł. Duże znaczenie mają także zmiany pogody, mieszanie grup, niepokój, zasuszanie, krowa w okresie rui, zmiana osób, obsługujących krowy, zmiana paszy.

„Myślcie, obserwujcie, analizujcie” – to trzy porady, udzielone przez Berta, hodowcom. Zastosowanie się do nich pozwoli na lepsze zrozumienie zachowań krów i dopasowanie odpowiednich działań, które poprawią ich stan zdrowotny oraz zwiększą ich wydajność.

Nazwa użytkownika