Jak i czym karmić krowy mleczne aby uzyskać udana hodowle?

 • Aktualności

  21-07-22

  Zdrowsze krowy, zwiększona produkcja mleka i wyższa płodność to tylko niektóre z korzyści, jakie można uzyskać dzięki skutecznemu programowi rozrodu w stadach mlecznych. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie, w jaki sposób najlepiej pomóc krowom w rozrodzie i utrzymać go. Lepsze praktyki hodowlane poprawią płodność krów i ich cykliczność. To z kolei prowadzi do zmniejszenia kosztów związanych ze sztuczną inseminacją i problemami z wycieleniem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak najlepiej sprostać tym wyzwaniom w Twoim stadzie mlecznym.

  Jakie są najlepsze karmy dla krów mlecznych w okresie wzrostu?

  Jałówki mleczne rosną szybko między jednym a dwoma latami życia. Pasza powinna zawierać minimum 16 procent białka surowego, optymalny poziom energii metabolizowanej oraz odpowiednią ilość minerałów i witamin. Najlepszą paszą dla jałówek mlecznych jest dobrej jakości pastwisko z roślinami strączkowymi.

  Jeśli pastwisko nie jest dostępne, jałówki powinny być karmione wysokiej jakości sianem z roślin strączkowych. Jeśli ani pastwisko ani siano nie są dostępne, najlepszą alternatywą jest zbilansowana dawka żywieniowa dla krów mlecznych. Pasza powinna być uboga w azot niebiałkowy i mieć stosunek wapnia do fosforu 2:1. Do paszy należy dodać mieszankę soli śladowych i mineralnych w ilości 0,25 funta na sztukę dziennie.

Jak karmić krowy mleczne

Jakie są najlepsze karmy dla krów mlecznych w okresie laktacji?

Krowy mleczne powinny być karmione wysokiej jakości zbilansowaną paszą, która nie tylko dostarcza składników odżywczych niezbędnych do utrzymania i produkcji, ale także pomaga utrzymać kondycję ciała. Rosnąca krowa powinna być karmiona wysokoenergetyczną, wysokobiałkową paszą, aby promować wyższe wskaźniki przyrostu.

Krowy mleczne w okresie przejściowym między 2 a 8 miesiącem życia powinny być karmione wysokoenergetyczną, wysokobiałkową paszą o niskiej zawartości włókna. Po 8 miesiącu życia, krowy w laktacji powinny być karmione wysokoenergetyczną, umiarkowanie białkową paszą o dużej zawartości włókna. W okresach wysokich kosztów paszy lub gdy jakość paszy jest niska, jako paszę całkowitą można stosować wysokiej jakości, tanie pasze objętościowe, takie jak kiszonka z kukurydzy.

karmienie krow porady

Jak karmić krowy mleczne aby uzyskać najwyższą jakość mleka?

Aby produkować mleko najwyższej jakości, krowy mleczne muszą mieć wysoki stopień zdrowotności. Dotyczy to szczególnie wymienia, gdzie częstym problemem jest mastitis, czyli zapalenie tkanki wymienia. Nadmierne podawanie białka i minerałów może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych. Zrównoważona dieta o niskiej zawartości białka, minerałów i witamin pomoże zmniejszyć problemy zdrowotne. Wysokiej jakości racja żywieniowa podawana na odpowiednim etapie laktacji, wraz z właściwymi warunkami sanitarnymi, pomoże utrzymać zdrowe wymiona, zwiększając tym samym produkcję i wydajność.


Autor artykułu user2